Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?

Woda utleniona to jeden z popularniejszych środków przeznaczonych do dezynfekcji drobnych ran. Znajduje się on niemal w każdej domowej apteczce. I bardzo dobrze! Jest to bowiem preparat sprawdzający się w naprawdę wielu różnych sytuacjach. Możemy skorzystać z niego na przykład wtedy, gdy się skaleczymy podczas krojenia warzyw na obiad. Jak się okazuje, woda utleniona może zostać wykorzystana także w kosmetyce. Śmiało można skorzystać z tego preparatu, jeżeli będziemy chcieli rozjaśnić swoje włosy. Zanim jednak zdecydujemy się na ten domowy zabieg upiększający, warto byłoby się czegoś o nim dowiedzieć. Wówczas będziemy mogli zdecydować o tym, czy jest to rozwiązanie dobre dla nas, czy też nie. 

Woda utleniona – co warto o niej wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się na rozjaśnianie włosów przy pomocy utlenionej, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat samej wody utlenionej. Warto od razu zaznaczyć, że specyfik ten bywa również określany jako roztwór nadtlenku wodoru. Co ciekawe, sam nadtlenek wodoru jest substancją o właściwościach żrących. Na szczęście, nie musimy obawiać się ich, jeśli zdecydujemy się na użycie zwykłej wody utlenionej. Jest ona bowiem roztworem trzyprocentowym, a więc w pełni dla nas bezpiecznym. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale woda utleniona znana jest ludzkości już od ponad 160 lat. Wodę utlenioną możemy nabyć nie tylko w aptekach, ale również w niektórych drogeriach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Warto mieć świadomość tego, że środek ten jest tani i można nabyć go bez recepty.

Jakie właściwości posiada woda utleniona?

Bez względu na to, czy stosujemy wodę utlenioną w celach medycznych, czy kosmetycznych, dobrze byłoby zapoznać się z jej właściwościami, które są dosyć liczne. Otóż środek ten, wykazuje przede wszystkim działanie:

 • antybakteryjne
 • zmniejszające krwawienie
 • delikatnie przeciwbólowe
 • rozjaśniające

Co ciekawe, większości z nas znane są wyłącznie odkażające właściwości wody utlenionej, a szkoda. Okazuje się bowiem, że można wykorzystywać ją nie tylko do dezynfekowania swoich ran.

Jakie zastosowanie znalazła woda utleniona?

Jak już zaznaczono wyżej, woda utleniona jest dość powszechnie wykorzystywana. Używa się jej przede wszystkim do dezynfekowania ran. Jak się jednak okazuje, na tym nie koniec. Roztwór nadtlenku wodoru może być także wykorzystany do płukania gardła oraz jamy ustnej. Dzięki właściwościom odkażającym, preparat ten usunie bakterie, które są odpowiedzialne między innymi za powstawanie próchnicy oraz zapalenia gardła. Na tym nadal nie koniec. Woda utleniona może pomóc choć odrobinę w złagodzeniu bólu gardła, który dokucza nam szczególnie mocno w trakcie przeziębienia. Specyfik ten mogą także wykorzystać osoby, które borykają się z katarem, bólem zatok bądź z chorymi zatokami.

Woda utleniona a rozjaśnianie włosów

Woda utleniona może zostać wykorzystana w kosmetyce. Każdy z nas może przygotować z niej dowolną miksturę do rozjaśniania włosów. Zanim jednak zdecydujemy się na przeprowadzenie tego zabiegu, należy w odpowiedni sposób przygotować swoje włosy. Warto byłoby również mieć świadomość tego, co będzie nam niezbędne do zrobienia preparatu rozjaśniającego. Wreszcie, należałoby także mieć świadomość tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jak zatroszczyć się o kosmyki poddane rozjaśnianiu.

Jak przygotować włosy do rozjaśniania?

Jeżeli chcemy wykorzystać wodę utlenioną do rozjaśniania, musimy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, że nieumiejętne wykonywanie zabiegów fryzjerskich w domu może doprowadzić do uszkodzeń struktury włosa. Stanie się on wówczas szorstki i podatny na wypadanie. Dobrym pomysłem będzie na pewno wzmocnienie swoich włosów przed planowanym rozjaśnianiem. Można zrobić to poprzez:

 • unikanie kosmetyków z chemicznymi dodatkami
 • unikanie prostowania włosów i kręcenia ich lokówką
 • stosowanie odżywek po każdym myciu

Jeśli nasze włosy są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, należy przełożyć rozjaśnianie na jakiś inny termin. Możemy skorzystać z jakiegoś profesjonalnego zabiegu odżywiającego.

Co będzie nam potrzebne do rozjaśnienia kosmyków przy pomocy wody utlenionej?

Jeżeli chcemy rozjaśnić kosmyki przy pomocy wody utlenionej, musimy przygotować odpowiednie produkty. Mowa tu przede wszystkim o:

 • wodzie utlenionej
 • wacikach
 • ręczniku
 • buteleczce z rozpylaczem
 • czepku kąpielowym lub folii aluminiowej
 • rękawiczkach

Wszystkie wyżej wymienione produkty są tanie oraz ogólnodostępne. Możemy nabyć je w każdej drogerii, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej.

Jak powinno wyglądać rozjaśnianie włosów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak powinno wyglądać rozjaśnianie włosów przy pomocy wody utlenionej. Na szczęście, nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane. Jeżeli planujemy wykonać zabieg rozjaśniający, musimy pamiętać o starannym umyciu swoich włosów. Później konieczne jest użycie bogatej, najlepiej emolientowej maski do włosów. To pomoże nam je odżywić. Postarajmy się o to, aby nie suszyć włosów suszarką, a pozwolić im naturalnie wyschnąć.

Test bezpieczeństwa

Zanim przystąpimy do zabiegu rozjaśniania włosów, musimy dowiedzieć się, w jaki sposób nasze kosmyki reagują na nadtlenek wodoru. Wydaje się, że całkiem dobrym pomysłem będzie wykonanie tak zwanego testu bezpieczeństwa. W tym celu, nasączmy wacik wodą utlenioną, a następnie przy jego pomocy, nanieśmy wodę na wybrane pasmo włosów. Po kilku minutach będzie można określić, w jaki sposób włosy reagują na wodę utlenioną. Możemy pozostawić roztwór na kosmyku na tak długo, aż dostrzeżemy pożądany kolor. Warto spojrzeć na zegarek, aby określić po ilu minutach osiągnęliśmy zamierzony efekt.

Rozdziel kosmyki przy pomocy spinek

Dzięki rozdzieleniu włosów przy pomocy spinek i spięciu ich, będziemy mieć pewność co do tego, że potraktujemy wodą utlenioną każde pasmo swoich włosów. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób pospinać włosy i kiedy zdejmować poszczególne spinki, poprośmy o pomoc kogoś bardziej doświadczonego od nas. Wsparcia na pewno udzieli nam mama, siostra bądź przyjaciółka.

Refleksy, ombre, a może całkowite rozjaśnianie?

Dalsze postępowanie w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na delikatnych refleksach, powinniśmy nałożyć na nasze pasma wodę utlenioną przy pomocy nasączonego w niej wacika. Później wystarczy już tylko owinąć włosy folią aluminiową i pozostawić na jakiś czas. Pamiętajmy o tym, aby przecierać wodą utlenioną jedynie niektóre pasma. Wówczas uda nam się uzyskać wspaniałe, złociste refleksy, a nie efekt całkowitego rozjaśnienia kosmyków. Jeżeli interesuje nas ombre, powinniśmy potraktować wodą utlenioną jedynie dolną połowę naszych włosów. Sporo osób marzy też o efekcie całkowitego rozjaśnienia włosów. Jeżeli interesuje nas taka opcja, do rozpylenia wody utlenionej na kosmykach wykorzystajmy buteleczkę, o której była mowa wyżej. Następnie, załóżmy czepek na głowę na mniej więcej pół godziny.

Jak dbać o rozjaśnione już włosy?

Bez względu na to, w jaki dokładnie sposób rozjaśnimy swoje włosy, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio się o nie zatroszczyć. Przede wszystkim, postarajmy się nieco rzadziej myć kosmyki. Niesamowicie ważne jest także to, aby używać odżywek po każdym umyciu włosów. Raz w tygodniu stosujmy zaś maskę. Należy pozostawić ją na włosach przez minimum pół godziny. Po tym czasie, maskę trzeba spłukać przy pomocy letniej wody. Jeżeli będzie ona gorąca, dojdzie do przesuszenia kosmyków i podrażnienia skóry głowy. Dzięki właściwie dobranej pielęgnacji, efekt rozjaśnienia włosów utrzyma się przez dość długi czas.