Wszystko, co musisz wiedzieć na temat octu winnego

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat octu winnego

Mający z winem sporo wspólnego, ocet winny, ma mnóstwo cennych właściwości. Przyprawa ta jest dość często stosowanym składnikiem sosów, deserów i marynat. Ocet winny dodawany do żywności wpływa na przedłużenie jej trwałości, dzięki swojemu kwaśnemu odczynowi. Co więcej, wzmacnia on walory smakowe oraz nadaje potrawom niepowtarzalny aromat. Co jeszcze warto wiedzieć na temat octu winnego?

Ocet winny – jak powstaje ten niezwykły produkt?

Naturalny Ocet winny to efekt fermentacji czerwonych lub białych winogron, które jednocześnie decydują o jego zabarwieniu. Podczas procesu fermentowania owoców uczestniczą bakterie z rodziny Acetobacteriace. Przebiega on dwuetapowo – na początku, w warunkach anaerobowych, zawarty w winogronach cukier zostaje przekształcony, przez co powstaje alkohol, a podczas etapu drugiego tak powstałe wino zamienia się w kwas octowy, zwany octem. Przeważnie jego ilość mieści się w granicy 2-11% napoju oraz zależy od stężenia fruktozy w owocach, jak i dokładności w prowadzonym procesie fermentacji i czasu. Im krótszy jest jego czas, tym Ocet winny cechuje się ty, że jest słodszy i słabszy.

Ocet winny ma niewiele kalorii i składników odżywczych. W zależności od rodzaju jedna łyżeczka octu winnego ma od 2 do 15 kalorii. Warto wiedzieć, iż wersje o najniższej kaloryczności (np. ocet. Destylowany), nie mają wartości odżywczej.

Korzyści dla zdrowia, jakie daje regularne spożywanie octu winnego

Ocet winny może wywierać następujący wpływ na zdrowie:

  • Kontroluje poziom cukru we krwi – nadania przeprowadzone na ludziach wykazały, iż spożywanie octu może przyczynić się do obniżenia zarówno poziomu cukru we krwi, jak i poziomu insuliny po posiłku.
  • Działa przeciwbakteryjnie – biorąc pod uwagę przeciwbakteryjne właściwości octu winnego, można zauważyć, iż warto stosować go w przypadku leczenia grzybicy paznokci, brodawek oraz infekcji ucha. Jest on także skuteczny w miejscowym leczeniu oparzeń i infekcji skóry.
  • Obniża poziom cholesterolu – badania na zwierzętach dowiodły, iż myszy, którym podawano ocet, cechowały się obniżonym poziomem cholesterolu. Ostatecznie potrzeba większej ilości badań, aby sprecyzować zależność między octem a cholesterolem.
  • Kontroluje wagę – badania wykazują, iż spożywanie octu przed osiłkiem może zwiększyć uczucie sytości, prawdopodobnie doprowadzając do redukcji spożycia kalorii oraz późniejszej utraty wagi.