Co szkodzi skórze?

Co szkodzi skórze?

Skóra to część ciała o największej powierzchni, stanowi naszą pierwszą barierę ochronną przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Istnieje szereg czynników, które swoim niekorzystnym wpływem osłabiają tą barierę i odbierają młody i świeży wygląd. Słońce, zanieczyszczenia i zła dieta to główni wrogowie skóry, powodujący jej przedwczesne starzenie. Istnieją jednak stosunkowo proste kroki, które możemy podjąć, by wspomóc skórę a sobie zapewnić młody wygląd na dłużej.

Słońce

To największy wróg skóry. Powoduje jej przedwczesne starzenie, utratę jędrności, utratę konturu twarzy, powstawanie plam posłonecznych, trwałe uszkodzenie komórek, zmianę kolorytu z lekko zaróżowionego na ciemny i ziemisty. Do dziś możemy spotkać 30-letnie ofiary mody na opalanie, które wyglądają jak własne matki.

Obecnie opalenizna nie jest w modzie. W modzie jest natomiast młoda, świeża i promienna cera. Skutki zaniedbań słonecznych pomoże usunąć terapia retinoidami i kwasami AHA, natomiast na co dzień możemy wesprzeć skórę stosując filtry słoneczne, przez cały rok. Promieniowanie UVA, szkodliwe dla skóry przenika nawet przez chmury, szyby oraz ubrania. Istnieje wiele kremów z filtrami, każdy może spokojnie wybrać coś dla siebie. Druga sprawa to wspomaganie ochrony anty słonecznej od środka: spożywanie beta-karotenu przed sezonem letnim zapewnia wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Dodatkowo zielona herbata zawiera substancje chroniące przed promieniami słonecznym. Latem świetnie smakuje schłodzona!

Alkohol

Zauważyłaś, że po każdej imprezie Twoja skóra jest szara i mniej jędrna? To właśnie wina alkoholu i szkodliwych produktów ubocznych jego trawienia. Odwodniona skóra łatwo podlega podrażnieniom i nadmiernemu wysuszeniu. Pod skórą zbiera się limfa nadając twarzy opuchnięty wyraz. W okolicach oczu pojawiają się worki i cienie, widoczny znak działania toksyn.

Alkohol jest dla ludzi, trzeba go jednak umiejętnie spożywać. Pić w sporych odstępach czasu, nie mieszając gatunków. Między każdą porcją alkoholu należy wypić szklankę wody mineralnej i przekąsić coś z zawartością tłuszczu. Zmniejszy to odwodnienie organizmu. Natomiast następnego dnia rozpoczynamy aktywność od wypicia doprawionego chili soku pomidorowego, chili pozwoli wypocić toksyny a sok pomidorowy dostarczy najważniejszych mikroelementów.

Na skórę warto nałożyć serum nawilżające, grubiej niż zwykle i wykonać limfatyczny masaż twarzy. Serum z wit. C (min 10%) świetnie i od ręki rozjaśnia matową i pozbawioną blasku cerę.

Cukier

Cukier niestety stał się normą, mało kto sięga po zdrowe słodziki: miód, ksylitol, czy po prostu ogranicza się do węglowodanów naturalnie zawartych w potrawach. Cukier dodawany jest do napojów, ciast, słodyczy, sosów. Spożywamy go codziennie w ogromnych ilościach. Cukier łączy się z cząsteczkami białek, co sprawia, że elastyczne i zapewniające jędrność włókna kolagenu sztywnieją, na skutek czego nasza cera traci świeżość, skóra obwisa.

Słodzić możemy świadomie. Wystarczy zapoznać się z opisem produktu, na każdym opakowaniu podana jest zawartość cukru. Wybierajmy produkty słodzone ksylitolem, słodźmy herbatę miodem.

Chwilowa przyjemność jedzenia nie poprawi nam humoru, gdy nasza cera zacznie przypominać opadającą maskę.

Zanieczyszczenia

Na zanieczyszczenia niewiele możemy poradzić, to sprawa globalna i tak musi zostać rozwiązana. Natomiast możemy się przed nimi chronić spożywając produkty bogate w antyutleniacze oraz suplementy diety. Zestaw witamin A+C+E to doskonała broń w walce ze skażeniem. Zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników. Poddawana miejskiemu smogowi cera ma skłonność do zanieczyszczeń, można oczywiście oczyszczać cerę, ale warto też zadbać o jej funkcje samooczyszczania od środka. Regularnie spożywany olej lniany zapewni prawidłową pracę gruczołów łojowych i oczyszczanie skóry.

Odwodnienie

Woda stanowi 70% organizmu, jej niedobór powoduje przesuszenie skóry i utratę jędrności. Warto spożywać 1,5l wody mineralnej dziennie w towarzystwie naparów z herbaty zielonej, herbat ziołowych i owocowych. Dodatkowo można używać wody zewnętrznie w postaci nawilżającej mgiełki (wody mineralnej lub termalnej). Po każdej aplikacji skórę należy osuszyć.

Stres

Organizm poddawany stresowi regeneruje się wolniej, organizm wszystkie siły kieruje do walki z domniemanym wrogiem, natomiast procesy regeneracji skóry nie są wtedy priorytetem. Chcąc zadbać o skórę i młody wygląd musimy znaleźć właściwe sposoby radzenia sobie ze stresem. Na stres codzienny świetne mogą okazać się spacery lub wizyty na siłowni i basenie, jeśli mamy problemy, niestety najpierw musimy je rozwiązać. Czasem warto schować wstyd w kieszeń i zdać się na pomoc specjalistów. Długotrwały stres jest bowiem zabójczy, może generować podatność na nowotwory i choroby serca a także przeistoczyć się w poważne choroby psychiki: nerwice i depresje.