Jak dbać o części do dojarek? Podpowiadamy

Jak dbać o części do dojarek? Podpowiadamy

Każdy rolnik, który hoduje bydło mleczne, wie, jak ważna jest konserwacja części do dojarek. Dbając o urządzenia w swoim gospodarstwie, zaoszczędzisz czas i pieniądze na wymianę nowego sprzętu. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć produkcję mleka lub zastanawiasz się, jak wymieniać części w dojarce, którą posiadasz, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Dlaczego trzeba dbać o części do dojarek?

Części do dojarek, które należy czyścić lub regularnie wymieniać to gumy strzykowe i przewody. Wśród fachowców panuje opinia, że powinny być one bezwzględnie wymieniane co pół roku, bez względu na ich stan. Czasami zastąpienia mogą też wymagać membrany, smoczki, zawory zwrotne pulsatora, różne uszczelki i bańki. Są to części, które najczęściej ulegają zużyciu, zepsuciu lub wymagają wymiany ze względów sanitarnych.

Aby dojarka działała sprawni, konieczne jest jej regularne czyszczenie i serwisowanie. Jest to ważne ze względu na specyficzne warunki, które panują podczas pobierania mleka od zwierząt. Środowisko pełne bakterii, może powodować namnażanie ich kolonii i w rezultacie obniżać jakość i trwałość mleka. Dlatego częste czyszczenie i dezynfekcja urządzenia ma kluczowe znaczenie dla działania urządzenia i otrzymywania jakościowego produktu.

Najczęściej wymianie powinny podlegać gumy strzykowe oraz przewody. Jest to spowodowane tym, że mają one bezpośredni kontakt ze zwierzęciem i mlekiem. W szczelinach gum strzykowych oraz przewodach mogą gromadzić się bakterie, które mogą wpływać na szybsze psucie się mleka. Dodatkowo słabo czyszczone elementy mogą spowodować, że urządzenie będzie mniej wydajne, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jego zepsucia. Naprawa dojarki może zając sporo czasu, a w tym czasie w trzeba znaleźć sposób na wydojenie dużej liczby zwierząt.

To niejedyne problemy związane ze złą konserwacją elementów dojarki. Niedoczyszczone części mogą powodować namnażanie bakterii odpowiedzialnych za psucie mleka. W najgorszym przypadku może nawet dojść do zepsucia całej partii mleka. Konsekwencją wszystkich tych sytuacji jest ponoszenie dodatkowych kosztów. Naprawa urządzenia może być droga i czasochłonna. W rezultacie może być konieczne wynajęcie innej dojarki na czas naprawy. T z kolei generuje kolejne niepotrzebne koszty. Nie wspominając już o uszczupleniu dochodów w przypadku zepsucia całej partii zebranego mleka.

Co zrobić, aby części do dojarek się nie psuły?

Prowadząc gospodarstwo rolne, każdy rolnik zdaje sobie sprawę z konieczności dokonywania regularnych przeglądów wszystkich maszyn. Tak samo sytuacja wygląda z dojarką. Najlepszym sposobem, aby się nie psuła, jest jej regularna konserwacja. Dotyczy to również wymiany niektórych części do dojarek, które najszybciej się zużywają, np. gum strzykowych oraz przewodów.  Jednak czasami mimo zachowania wszelkich dobrych praktyk urządzenie niespodziewane przestaje działać lub jego działanie pozostawia wiele do życzenia. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z usług zaprzyjaźnionego serwisu, który zajmie się naprawą i wymianą części.

Jednak, kiedy chcemy sami się zająć wymianą części do dojarki, możemy poszukać ich na stronie producenta lub zdecydować się na zamienniki, które często są o wiele tańsze od oryginalnych elementów. Dobrym miejsce na znalezienie poszukiwanych części do dojarek jest też Internet. Duża liczba ofert pozwoli nam wybrać właściwe elementy. W razie wątpliwości możemy poprosić o pomoc wyspecjalizowanych doradców klienta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupione części będą współgrać z naszych modelem dojarki, a naprawa pójdzie naprawdę szybko.

Musimy pamiętać, że regularne czyszczenie wszystkich części do dojarki może znacznie przedłużyć jej działanie, a my możemy uniknąć wielu problemów związanych z zepsuciem lub zanieczyszczeniem sprzętu. Regularna konserwacja i wymiana elementów jest racjonalnym działaniem, które pomoże nam ograniczyć koszty związane z naprawą i utrata partii produktów, spowodowanych źle działającym urządzeniem.