DawkowaniewitaminyB13

Do tej pory nie stwierdzono, jaka powinna być codzienna dawka witaminy B13, jednak istnieją informacje umowne. Jednak nigdy nie będziemy w stanie zjeść dokładnej ilości witaminy, dlatego wystarczą tylko takie niedokładne dane. Jest to jedna ze słabo znanych witamin.
Dawka dzienna nie jest określona, co oznacza, że nie wiadomo, ile jej spożywać. W formie doustnej powinno się spożywać od 500 maksymalnie do 1000 mg na dobę.

Większe dawki mogą podrażnić nasz układ nerwowy. Stosunkowo do masy ciała przyjmuje się, że w okresie do 3 lat powinno się jej brać mniej, natomiast wraz z każdym rokiem jej ilość przybywa. W wieku 40 lat dawka osiąga maksymalny poziom i pozostaje taka już do końca. Kobiety w ciąży muszą spożywać więcej produktów bogatych w ten składnik. Ciekawostką jest to, że znajduje się ona min. w warzywach korzeniowych takich jak pietruszka, czy też marchew oraz w kwaśnym mleku i serwatce. Jest to witamina, która zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i nie tylko, dlatego warto ją spożywać w posiłkach.